HETS MOT SAMER: Denne kommentaren fikk ligge ute i flere timer før den ble fjernet. Mannen skulle møte i tingretten i juni, men har i stedet godtatt en bot på 13.000 kroner, ifølge NRK. Foto: Skjermdump/Eli Wintervold
HETS MOT SAMER: Denne kommentaren fikk ligge ute i flere timer før den ble fjernet. Mannen skulle møte i tingretten i juni, men har i stedet godtatt en bot på 13.000 kroner, ifølge NRK. Foto: Skjermdump/Eli Wintervold

13.000 kroner i bot for hatefull kommentar

En mann i 50-årene fra Selbu har fått bot for den hatefulle og diskriminerende kommentaren mot samer, som han skrev på Holtålen kommunes Facebook-post om stenginga av Gauldalsløypa i fjorvår.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

Selbyggen skulle egentlig møte i Sør-Trøndelag tingrett i juni, men på grunn av koronasituasjonen kan det i saker som ville endt med under 45 dagers betinget fengsel, i stedet gis bot, ifølge NRK. Mannen har nå vedtatt en bot på 13.000 kroner.

– Mannen har godtatt boten, og dermed blir det ingen rettssak, opplyser politiadvokat Thomas Berg til NRK.

Det var i april i fjor selbyggen skrev følgende kommentar under en post på Holtålen kommunes Facebook-side: «Ja reindriftsnæringa kom først men hvem var hær å gå lappen mat når dæm kom sigan over landegrensan som en pæst. Å i dag har dæm tatt urættmæssig overtatt alt utaforr gulstripa».

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS