Vi kan så meget bedre

Roar Galaaen.
Publisert Sist oppdatert

Dette er et leserinnlegg. Meninger i teksten står for skribentens regning.

Plutselig er ikke vår verden den samme lenger. Trump har tatt direkte kontakt med Putin for å inngå fredsavtale i Ukraina. Landet ble som kjent invadert av Putin-regimet for tre år siden, i den hensikt å få det innlemmet i Russland. Krigen pågår fortsatt, men har utviklet seg til en stillingskrig hvor det er lite eller ingen framgang på slagmarka. Men Russerne sender daglig raketter og dropper eksplosiver fra droner for å ødelegge mest mulig infrastruktur. Hensikten er å svekke ukrainerne over tid, slik at de til slutt overgir seg. Påkjenninga for befolkninga er enorm.

Som et lite, demokratisk naboland til Russland i øst, så kan vi selvsagt ikke finne oss i at slike ting skjer. Og vi kan bare spekulere over hvorfor slike primitive handlinger i det hele tatt skjer i vår opplyste tid. Og når et viktig NATO-medlem som USA velger å gå sine egne veier i dette spørsmålet, uten å ta kontakt med sine allierte, så må man virkelig spørre seg om hva det er som foregår? Vil USA, som til nå har vært tryggheten selv å lene seg på i forsvarssamarbeidet, virkelig velge å trekke seg ut av NATO? La oss inderlig håpe at det ikke blir noe av! For det vil bety et stort tilbakeskritt i alt som har med demokrati og fredsarbeid å gjøre.

I påvente av hva som skjer i Ukraina, så regner det nå ned med russiske bomber over landet, og befolkninga lider en hard skjebne. Det er derfor viktigere enn noen gang, at vi i Vesten nå opptrer samlet og forsvarer våre demokratiske rettigheter! Og når krigen er over, må vi mennesker ta oss sammen og kvitte oss med våre nåværende utdaterte apekulturer, før det er for sent. Vi kan så meget bedre.

Powered by Labrador CMS