Inge Hånes er fast spaltist i språkspalta i Fjell-Ljom.
Inge Hånes er fast spaltist i språkspalta i Fjell-Ljom.

– Jeg er en amatør på språk

Dette er egentlig en bekjennelse som burde vært offentliggjort for mange år siden, før jeg startet opp med språkspaltene. Den første spalten jeg finner igjen er registrert i mars 2006, men jeg skrev noen spalter en kort periode før dette.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er to år eller eldre. Noen opplysninger kan være utdaterte.

Jeg er en amatør på språk, i den forstand at jeg ikke har noen høyere utdannelse i faget ut over grunnskole og gymnas. Filologer vil uten tvil ha et svært godt grunnlag for å kunne uttale seg om det meste når det gjelder språk, men noen ganger hender det at en ikke-ekspert, som ser annerledes på tingene, kan ha noen fordeler gjennom dette.

Fra min tid i IT-bransjen ble det humoristisk sagt at definisjonen på en ekspert, er den person som har lest tre sider lenger i installasjonsmanualen enn de andre. Den største eksperten vil naturligvis være den som har lest hele manualen! Likevel; de lærde strides også.

Sylfest Lomheim er professor, men han får likevel en del «pes» for spalten sin, «Språket», i Klassekampen. Rett nok kommer det aller meste av kritikken fra hans likeverdige. Uansett er språk et tema som alle må kunne ha en mening om.

For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud. Se alle abonnementer her.

Digital 5 uker for 5 kroner

5,-

KJØP

Digital
1 måned

170,-

KJØP

Digital
1 år

1800,-

KJØP

Powered by Labrador CMS